Bičakčić: U djelovanju rahmetli predsjednika Izetbegovića imamo inspiraciju
SARAJEVO, 8. AUGUST 2024. (MINA) – Danas nedovoljno cijenimo suverenost i nezavisnost naše domovine, ovo veliko dostignuće koje je nam je ostalo iza rahmetli predsjednika Alije Izetbegovića, izjavio je za Agenciju MINA Edhem Bičakčić, njegov dugogodišnji prijatelj i saradnik.
Smatra da preko ovih činjenica olahko prelazimo, a u razgovoru povodom obilježavanja godišnjice rođenja Alije Izetbegovića Bičakčić poručuje da svi moramo doprinijeti da Bosna i Hercegovina bude onakva kako je to vidio njen prvi predsjednik.
„A to je dijalog ljudi koji u njoj žive, koji imaju zajedničku kulturu, suživot, i na osnovu toga, bez obzira na razlike, na utjecaje koji dolaze iz susjednih država, predsjednik je vjerovao duboko u to da će dijalog dovesti do rješenja da se svi zajedno borimo za Bosnu i Hercegovinu. Danas sam poklonik te ideje. Iako je od mnogih aktera dobrano iskompromitirana, još uvijek zaista vjerujem u nju“, istakao je Bičakčić.
Ocijenio je kako je drugi važan ideal kojem je rahmetli predsjednik težio dostignut, a to je sloboda - sloboda misli, djelovanja, druženja i organizovanja.
„Vi ste danas slobodni ljudi, a mi smo bili u vremenu kada nisi smio kazati sve ono što ti dođe u glavu. Danas toga nema, nema zaštićenih ličnosti, tabua, postoji moral i moralne vrijednosti koje čovjek mora poštovati i to je ono što te limitra, sve ostalo je sloboda. Iako bi neki željeli da to dostignuće oskrnave, to trebamo čuvati kao zjenicu oka svoga, jer, sloboda omogućava razvoj društva“, kazao je Bičakčić.
Dodaje kako Bošnjaci nisu u potpunosti zadovoljni trenutnim stanjem u društvu, te da trebaju još dugo raditi na jačanju identiteta, i još učiti o svojoj historiji i književnosti, svemu onome što je decenijama i stoljećima bilo preskočeno.
„Puno toga je urađeno i ukoliko se obrazovanju posveti pažnja, onda će stvari u društvu biti mnogo bolje“, izjavio je on.
Poručio je da naslijeđe Alije Izetbegovića koje imamo u suverenitetu, nezavisnosti, međunarodnom priznanju, te obnovi i rekonstrukciji ratom porušene države, treba biti motiv za dalje napore.
„Sigurno da u radu i djelovanju rahmetli predsjednika imamo inspiraciju. Može se još mnogo toga napisati i uraditi, to posebno treba dovesti u kontekst političkog života u Bosni i Hercegovini, gdje je poštivanje različitosti bila konstanta u vrijeme predsjednika Izetbegovića. Sada su to bjesomučne borbe jednih protiv drugih, bez streteških opredjeljenja koja nas moraju voditi. Dakle, naša inspiracija je u djelu rahmetli Alije Izetbegovića“, kazao je Bičakčić.
Ovom prilikom prisjetio se i vremena koje je proveo s predsjednikom Izetbegovićem, bolje ga upoznavši ga od 1982. godine, neposredno prije Sarajevskog procesa u kojem su kao dio grupe osuđeni na dugogodišnju robiju. S njim je na izdržavanju kazne u Foču proveo nešto više od dvije godine, gdje je imao prilikom da tokom zajedničkih objeda i druženja mnogo razgovaraju.
„Rahmetli predsjednik je bio izuzetno obrazovan čovjek, imao je enciklopedijsko znanje. S njim ste o raznim temama mogli voditi diskusiju i razgovarati - o sportu, politici, književnosti, umjetnosti, muzici, šahu, jednostavno nije bilo teme za koju on nije bio zahvalan sagovornik. To je ono što pamtim. S obzirom da sam bez oca ostao sa 18 godina, prihvatio sam rahmetli predsjednika kao osobu s kojom mogu sve stvari raspraviti i doći do zaključaka. Bio sam tridesetogodišnjak, i još uvijek je svijet pred nama bio veličanstven, šanse su bile višestruke“, kazao je Bičakčić.
Dodaje da su u takvim druženjima bili vrlo iskreni i stekli međusobno povjerenje.
„To je poslije omogućilo da radimo na puno stvari, pa i na tome kada je trebalo voditi državu koja je postala suverena i nezavisna, za što se prethodno bilo potrebno izboriti“, kazao je Bičakčić. (kraj)