BIHAĆ, 28. NOVEMBAR 2024. (MINA) - Muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef. Kudić i ataše za vjerska pitanja Ambasade Republike Turske u Bosni i Hercegovini dr. hfz. Mustafa Güvenç razgovarali su jučer u Bihaću o saradnji Vjerskog odjela Ambasade Republike Turske u Sarajevu, stanju islama i muslimana u Bosni i Hercegovini, s posebnim fokusom na muslimane Bosanske Krajine, kao i običaje i vjerske prakse muslimana u Bosni i Hercegovini i Republici Turskoj.
- Zahvaljujem atašeu Güvençu. Lijepo je znati da kao narod već nekoliko stoljeća baštinimo slične običaje i vjersku praksu. Republika Turska i njen predsjednik, Tajib Erdogan, stalna su podrška projektima Islamske zajednice, a jedan od njih je veliki vakufski tržni centar u Sanskom Mostu. Iskreno se nadamo da će Bosanska Ayasofija, džamija "Fethija" u Bihaću, biti temeljito rekonstruisana uz podršku naše bratske Republike Turske. Danas smo je obišli i zajedno klanjali ikindiju namaz. Naš gost je bio impresioniran da na našem području postoji tako značajna građevina. Razgovarali smo i o hafizima iz Turske koji dolaze u našu domovinu tokom ramazana. Veliko nam je zadovoljstvo ugostiti te plemenite ljude, koji svojim učenjem i boravkom u našim džematima stvaraju zaista posebnu atmosferu - izjavio je muftija Kudić.
Ataše Güvenç iskazao je zadovoljstvo boravkom u Bihaću i Bosanskoj Krajini, te zahvalio domaćinima i istakao duboku povezanost Bosne i Hercegovine i Turske.
- Sretan sam što sam imao priliku posjetiti Bihać i susresti se s muftijom Kudićem i njegovim saradnicima. Bosanska Krajina je prelijepi dio ove zemlje. Iako su putevi poprilično neuslovni, osjeti se snažna želja za povezanošću sa Sarajevom. Čuo sam za hrabrost ovih ljudi i njihovu iznimnu gostoljubivost, kao i za velika sredstva koja izdvajaju za projekte važne za islam i muslimane. Republika Turska i Bosna i Hercegovina baštine gotovo identičnu praksu din-i-islama. Ovdje sam više od godinu dana i kada me pitaju jesam li se navikao na život u Bosni, odgovaram da se gotovo ne moram prilagođavati, jer se često osjećam kao kod kuće - rekao je Güvenç.
Čestitao je Muftijstvu bihaćkom i muftiji Kudiću na značajnim rezultatima u infrastrukturnim, naučnim, obrazovnim, vjerskim i drugim oblastima.
- Ovo nije kurtoazna izjava, jer sam i ranije imao priliku čuti od hafiza iz Turske koji su dolazili za ramazan da su u Bosni doživjeli najljepše ramazane u životu. Ovom prilikom zahvaljujem narodu Bosne i Hercegovine na toplini, poštovanju i ljubavi koje iskazuju prema nama. Siguran sam da naš narod osjeća iste emocije prema Bosni i Bošnjacima - izjavio je hafiz Güvenç.
Muftija Kudić i ataše Güvenç posjetili su džamiju Fethiju, gdje im je imam džamije Abdul-Aziz-ef. Nuspahić predstavio osnovne informacije o značaju ovog objekta, njegovom historijatu i aktivnostima vezanim za temeljitu rekonstrukciju ovog nacionalnog spomenika Bosne i Hercegovine. Imam se gostima zahvalio na posjeti i interesovanju za džamiju Fethiju.
- Ova džamija jedna je od najstarijih u našoj domovini i specifična je po tome što je 1592. godine pretvorena u džamiju nakon što je bila crkva, a izgrađena je u gotičkom stilu. Danas je nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine. Nažalost, ratna dešavanja, potresi i zub vremena ostavili su posljedice na ovoj građevini. Struka se slaže da je ovoj džamiji nužna temeljita rekonstrukcija. Aktivno radimo na rješavanju administrativno-pravnih prepreka, a imamo snažna obećanja podrške od direktora Vakufske direkcije Rijaseta Islamske zajednice u BiH, dr. Senaida Zajimovića, te brojnih institucija u Republici Turskoj, čiji su predstavnici više puta posjetili naš grad i obišli džamiju na inicijativu našeg muftije. Uvjeren sam da ćemo uskoro uspjeti osigurati potrebnu podršku za obnovu ovog dragulja kulturno-historijskog i vjerskog naslijeđa Bosne i Hercegovine - rekao je imam Nuspahić.
U pratnji muftije Kudića bili su rukovodilac Službe za vjerske poslove i obrazovanje mr. Haris-ef. Veladžić i saradnik za medije Nazif-ef. Horozović, te pomoćnik atašea Güvença gospodin Samed Pašalić.(kraj)